Jak czyścić rolety?

Rolety, zasłony i draperie są dostępne w setkach rodzajów tkanin i stylów, co sprawia, że tworzenie własnych, niestandardowych dekoracji okiennych jest tak ekscytujące. Niektóre tkaniny wymagają minimalnej pielęgnacji, podczas gdy inne, takie jak haftowane lub brokatowe wzory z warstwami i obiciami, wymagają nieco więcej uwagi, a może nawet profesjonalnego czyszczenia. To, w jaki sposób należy czyścić i dbać o rolety, zależy od stylu i składu tkaniny. Od rodzaju materiału zależy też to, czym wyczyścić rolety. Możesz znaleźć dobrą firmę sprzątającą, która specjalizuje się w takich zabiegach za rozsądną cenę, ale czasami bardziej satysfakcjonujące może być zrobienie tego samemu.

Wskazówki ogólne

Ważnym czynnikiem utrzymania okien w dobrym stanie jest konsekwentna konserwacja, upewnienie się, że kurz i brud nigdy nie zbierają się w nadmiarze, a zasłony i rolety wyglądają żywo i świeżo. Na początek kilka ogólnych wskazówek dotyczących tego, jak wyprać rolety każdego rodzaju:

● Usuń kurz za pomocą odkurzacza lub miotełki do kurzu po obu stronach rolety.

● Zwróć szczególną uwagę na górną część rolet, ponieważ fałdy i plisy zbierają więcej kurzu.

● Po czyszczeniu sprawdź, czy roleta nie ma uszkodzeń, takich jak luźne lub zerwane pętle sznurka, podarte szwy lub opadające obszycia i dokonaj wszelkich napraw.

● Natychmiast wyczyść miejscowo wszelkie zabrudzone obszary na roletach i zasłonach.

● Nie używaj silnych detergentów ani odplamiaczy, ponieważ mogą one sprawić, że materiał wyblaknie.

A teraz konkretne wskazówki dotyczące tego, jak wyczyścić rolety w bezpieczny sposób w zależności od ich stylu.

Jak wyczyścić rolety materiałowe plisowane?

● Usuń roletę z okna i rozłóż ją na czystej, płaskiej powierzchni.

● Delikatnie odkurz najpierw z jednej strony, a następnie z drugiej.

● Aby usunąć odciski palców lub plamy, użyj środków do czyszczenia tkanin.

● Spryskaj roletę środkiem do czyszczenia i natychmiast przetrzyj obszar czystą, wilgotną gąbką (delikatnie tam i z powrotem, równolegle do zagięć), aż plamy zostaną usunięte. Nie zgniataj ani nie marszcz tkaniny.

● Usuń nadmiar wody, osuszając suchą szmatką, wieszaj dopiero po całkowitym wyschnięciu.

Jak czyścić rolety rzymskie?

Rzymskie rolety są dostępne w szerokiej gamie stylów, kolorów i tkanin, z różnymi opcjami składania. To, jak wyczyścić rolety rzymskie oraz czy można je prać, zależy od tkaniny, z jakiej są wykonane. W obu przypadkach częste odkurzanie sprawi, że kolory nie będą wyglądać najlepiej.

Jak wyprać rolety materiałowe?

Odkurz lub użyj miotełki do kurzu, aby usunąć delikatne zabrudzenia. Sznurki pozostaw lub odczep i usuń je. Pierz zgodnie z instrukcją dotyczącą danej tkaniny, susz w pozycji pionowej. W przypadku tkanin nienadających się do prania odpowiedź na pytanie, jak uprać rolety materiałowe nie jest wcale bardziej skomplikowana. Wyczyść na sucho rzymskie rolety z jedwabiu, wełny, lnu lub włókna szklanego tylko wtedy, gdy wymagają odświeżenia. Poinformuj pralnię chemiczną, jeśli użyłeś chemicznych środków do usuwania plam.

Czyszczenie rolet pionowych i poziomych

Rolety poziome odkurzaj delikatnie, najlepiej przy użyciu szczotki. Wyczyść plamki miękką szmatką lub gąbką, używając łagodnego detergentu i ciepłej wody. W przypadku rolet pionowych regularnie je omiataj od góry do dołu, po obu stronach. Aby usunąć zabrudzenia, zdejmij roletę i połóż ją na płaskiej powierzchni. Użyj suchego środka do czyszczenia tkanin lub gąbki z łagodnym detergentem i roztworem ciepłej wody, na końcu osusz. Przed użyciem przetestuj w niewidocznym miejscu każdy dostępny środek do czyszczenia. Nie zanurzaj w wodzie ani nie czyść chemicznie. Gdy odkurzanie i czyszczenie w domu nie wystarcza, a plamy wciąż gromadzą się na roletach potrzebne będzie udanie się do profesjonalisty. Firmy zajmujące się czyszczeniem rolet stosują różne metody czyszczenia zasłon okiennych i mogą mieć różne możliwości. Zanim powierzysz swoje rolety jakiejkolwiek pralni, poznaj skład tkaniny, z którą masz do czynienia i dowiedz się, jak zareaguje na czyszczenie.